طی مراسمی با حضور آقایان جهانگیری و نهاوندیان معاونین رئیس جمهور و شافعی رئیس اتاق بازرگانی ایران از محسن خلیلی عراقی پیشکسوت صنعت کشور که به "پدر صنعت ایران" مشهور است به پاس یک عمر تلاش در جهت اعتلای صنعت و اقتصاد ایران تقدیر بعمل آمد.

در این مراسم آقای دکتر جهانگیری طی سخنانی اظهار داشتند که نام و یاد مهندس خلیلی‌عراقی در تاریخ ایران ماندگار خواهد شد، زیرا وی در فراز و نشیب‌های صنعت کشور همواره دغدغۀ توسعه ایران و صنعت کشور را داشتند و اجازه ندادند که چراغ صنعت کشور خاموش شود.

وی با بیان اینکه افرادی نظیر مهندس خلیلی که به توسعۀ ملی فکر می‌کنند و به‌دنبال رفاه ملت ایران هستند انسانهایی بزرگند، اظهار امیدواری کردند که این الگوها و انسانهای خوب در کشور تکثیر شوند.

همچنین آقای دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور اندیشه‌های خیرخواهانۀ مهندس خلیلی و عمل او به این باور را مورد توجه قرار داد و تصریح کردند: انسان اقتصادی، علاوه بر سود و نفع شخصی، منافع جمعی را دنبال می‌کند. جمع این دو ممکن است و در وجود آقای خلیلی وجود دارد. نگاه مهندسی و توجه ویژه به عدد و رقم، ادارۀ خوب بنگاه اقتصادی و نگاه به آینده، توجه به مفاهیم کلان اقتصادی، نگاه تشکلی، نگاه اجماع‌ساز، نگاه امیدوار و با پشتکار، حمایت از اندیشه‌های نو و نگاه اخلاقی ویژگی‌های شخصیتی بودند که از نگاه دکتر نهاوندیان در شخصیت محسن خلیلی عراقی وجود دارد که باید آنها را از او آموخت.

غلامحسین شافعی، رئیس اتاق بازرگانی ایران در این مراسم با بیان اینکه امروز دور هم جمع شده‌ایم تا از انسانیت تجلیل کنیم، گفت: مهندس خلیلی‌عراقی الگویی برای همه ماست و امیدواریم که الگوهای اینچنینی در آینده تکثیر شوند.همچنین به پاس زحمات ارزشمند و پربار محسن خلیلی عراقی، کتابخانۀ اتاق بازرگانی ایران به نام این بزرگمرد صنعت ایران مزین گشت.

محسن خلیلی نیز در این مراسم با بیان اینکه که آزادی، رفاه مردم، توسعه و پیشرفت ایران از مسیر توسعۀ صنعتی و تشکل گرایی می گذرد تنهای آرزوی خود را اعتلای صنعت و سربلندی ایران عزیز عنوان کردند.

در این مراسم علاوه بر اهدای لوح و تندیس، از تمبر یادبود محسن خلیلی و سردیس ایشان نیز رونمایی شد.

مهندس محسن خلیلی عراقی با کمک پدر شرکت بوتان را در سال 1332 تأسیس نموده و بعنوان پایه گذار صنعت گاز در ایران اقدام به ساخت وسایل گازسوز و توزیع کپسول های گاز در خانه ایرانی ها کرد. در طی چند دهه تولیدات بوتان گسترۀ وسیعی از وسایل گازسوز را شامل شد.اجاق گاز، بخاری گازی، آبگرمکن گازی ایستاده، آبگرمکن دیواری فوری، پکیج شوفاژ دیواری، مایکروفر، سیلندر گاز مایع، اجاق گاز پیک نیک و...

انجمن صنعت تأسیسات نیز به نوبۀ خود از این اَبَر مرد صنعت تأسیسات ایران تجلیل و قدردانی می کند.

 

1 Bootan 981007 3 Bootan 981007 2 Bootan 981007